2018. június 22., péntek

Karosszéria javítása - 1. rész

Amikor rozsdát látunk az autón nem kell pánikba esnünk, sok esetben (főleg ha időben kezeljük) könnyen javítani tudjuk, akár otthon is. A rozsda általában akkor keletkezik, mikor egy kő darab felverődik, és lepattan egy kis festék az autóról, és el kezd rozsdásodni. Vannak olyan gépjárművek, melyeknél a hanyag alvázvédelem miatt keletkezik rozsda, ezeket ajánlott kerülni. A rozsda olyan mint ez embernél a rák, ha időben észre vesszük, és rendesen eltávolítjuk, akkor orvosolható.

Alaposan csiszoljuk le a rozsdát!

Az alábbi dolgokra lesz szükségünk:
  • Csiszolópapír, illetve drótkefe
  • Zsírtalanító (pl. alkohol)
  • Gitt (üvegszálas, és/vagy poliészteres gitt)
  • Maszkoló szalag
  • Alvázvédő (esetleg alapozó, színre kevert festék)
  • Kesztyű, és maszk
Első lépésként csiszoljuk le a fületet, minnél jobban eltávolítjuk a rozsdát, annál nagyobb az esélye annak, hogy nem fog azon a részen visszajönni egy hamar. Az előkészületi munka a legfontosabb, ha ezt jól megcsináljuk a végeredményen is meg fog látszódni. Lehetőleg egy jól szellőző helyen dolgozzunk, és mindenképp viseljunk maszkot, hogy nehogy belélegezzük a port!

Üvegszálas gittet ajánlott használni ilyen esetnél

Miután lecsiszoltuk a roszdát, alkohollal töröljük le alaposan. Tipp: A felületet kalapács segítségével egy kicsit befelé nyomjuk be, hogy a gittnek legyen helye.  A gittet össze kell keverni a keményítővel. Nem kell, hogy az rány tökéletesen legyen, csak lehetőleg minnél közelebb legyen az ajánlott keverési arányhoz. Egyszerre csak kevés anyaggal dolgozzunk. A keverési arányt, úgy lehet meghatározni, hogy kb 1,25 cm vastag kör alakú felülethez egy csíkot húzúnk keresztben. 
Miután a keményítőt hozzáadtuk, van kb 5 percünk arra, hogy dolgozzunk vele. Fél óra múlva teljesen megkeményedik.

Száradás után lecsiszoljuk hogy a felület sima legyen

Száradás után csiszoljuk le a felületet P80, vagy P120-as csiszolóval. Csiszoláskor a felületet lehetőleg igyekezzük úgy formázni, hogy minnél jobban hasonlítson az eredeti alakzatához. Ha a helyyzet úgy kívánja, hogy kell még gitt, akkor keverjünk be még, és addig ismételgessük a folymatot, amíg a kívánt eredményt el nem érjük. Ha minnél simább felületet akarunk, akkor ajánlott poliészteres gittet is használni, mivel az üvegszálas inkább arra való, hogy a meggyengült felület erősíteni bírjuk.

Alvázvédővel megvédjük a felületet

Ha a felület készen van, akkor tisztítsuk le alkohollal, majd azokat a részeket ahová nem akarjuk, hogy festék kerüljön, ragasszuk le maszkoló szalaggal. Festés előtt még egyszer alkolollal mossuk le, és rázzuk meg jól a spray flakont (kövessük a flakonon található utasításokat!), majd jöhet az első réteg festék. Három, vagy négy étegben vigyük fel, és várjuk 15 percet a rétegek közt.A festés befejezése után távolítsuk el a maszkoló szalagokat, és ellenőrizzük le, hogy nem-e került festék olyan részre melyre nem akartuk.

Sajnos van olyan eset, amikor ajánlott inkább kivágni az adott részt, és újat beheggeszteni. Ilyen részek példáúl a karosszéria váza. Ezeknek a részeknek komoly terhelést kell elviselniük. Továbbá, ha a felület teljesen át van rozsdásodva, és nincs épp része.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése